Вікісховище:Для вікіпедистів

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:For Wikipedians and the translation is 97% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:For Wikipedians and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts: COM:4WP • COM:FORWP

Ласкаво просимо на Вікісховище — сховище медіафайлів, що робить контент (зображення, аудіофайли та відеокліпи) у суспільному надбанні та під вільними ліцензіями доступним для кожного будь-якою мовою.

Вікісховище: для служби спільноті Вікімедіа і не тільки.

Будучи вікіпедистом, Ви розумієте, що таке вікі, як вона працює, і як здійснюються редагування; ця сторінка зосереджується на важливих відмінностях між Вікіпедією та Вікісховищем, щоб допомогти Вам зрозуміти, як тут працюють різні речі.

Ключові відмінності між Вікіпедією та Вікісховищем

  • Галереї, не статті: Вікісховище не має статей (оскільки воно — не енциклопедія). Але воно має сторінки галерей, які виконують приблизно таку ж функцію організації вмісту у вибірковий, доступний і структурований спосіб. Див. Вікісховище:Галереї. Однак більшість із 110 444 120 файлів Вікісховища не є частиною будь-яких галерей; їх можна відшукати, переглядаючи категорії, або через простий пошук.
  • Жодного добропорядного використання — в українській Вікіпедії за певних суворих умов можна взяти зображення чи інший медіафайл із, скажімо, якогось новинного веб-сайту, щоб проілюструвати статтю. Однак Вікісховище не приймає файлів на умовах добропорядного використання. Вікісховище приймає лише вільний контент — зображення та інші медіафайли, ліцензія яких дозволяє використання їх будь-ким, у будь-який час, і з будь-якою метою (можуть застосовуватись лише обмеження, непов'язані з авторським правом).
  • Ліцензування відрізняється — тексти з Вікіпедії можна використовувати на умовах ліцензії Creative Commons Attribute Share-Alike (CC-BY-SA); те ж саме можна сказати і про бази даних і тексти на Вікісховищі. Але кожен індивідуальний медіафайл на Вікісховищі має окрему ліцензію, обрану автором (вибір ліцензії обмежується лише до тих ліцензій, які є прийнятними на Вікісховищі). Це ускладнює повторне використання файлів за межами Вікімедіа. В межах Вікімедіа, якщо є схожі зображення, перевага віддається зображенню, ліцензія якого дозволяє більш вільне використання — це робиться для того, щоб статтю з Вікіпедії було легше використовувати.

Культурні відмінності

  • Багатомовність: тоді як у межах певної мовної версії Вікіпедії можуть існувати певні мовні та культурні варіації, загалом користувачі спілкуються однією мовою. На відміну від Вікіпедії, Вікісховище служить як спільнота для всіх мов, тож багатомовність вбудована в осереддя його роботи, див. Вікісховище:Мовна політика. Інтернаціоналізація застосовується до контентних сторінок, шаблонів та сторінок із правилами, а також на суміш різних мов можна натрапити на сторінках обговорення. Лінгва франка, однак — це англійська; англійська версія правил і настанов є визначальною, і через складність перекладу назв категорій вони теж записуються лише англійською (але якщо суб'єкт прив'язаний до іншої мови, часто використовується ця мова замість англійської). Див. Вікісховище:Мовна політика. Деякі сторінки на Вікісховищі призначені для спільнот, що розмовляють іншими мовами. Наприклад, є Кнайпи різними мовами (такі як Commons:Кнайпа українською, Commons:Village Pump англійською та Commons:Forum німецькою).
  • Стандарти англійської: оскільки англійська є лінгва франка, користувачі з порівняно низьким рівнем володіння нею можуть бути змушені використовувати її. Таке відбувається значно рідше у Вікіпедії, оскільки такі користувачі зазвичай уникають англійської Вікіпедії та беруть участь в інших її мовних версіях. Ті, для кого англійська мова є рідною, особливо повинні брати це до уваги на Вікісховищі: одне й те ж твердження, висловлене порівняно короткими реченнями і більш поширеними англійськими словами буде легше зрозуміти людям, для яких англійська не є рідною. Старайтесь уникати сленгу, абревіатур та ідіом, оскільки значення може бути втрачено.
  • Спілкування: чимало користувачів роблять внесок у Вікісховище лише зрідка, входячи в тутешню систему значно рідше, аніж в інших проєктах Вікімедіа, в роботі над якими вони беруть участь. При спілкуванні з окремими користувачами не робіть висновку, що повідомлення на сторінках обговорення на Вікісховищі є найкращим методом привернути увагу користувача. Перегляньте сторінку користувача, його останній внесок, і розгляньте можливість надсилання листа електронною поштою або залишення повідомлення на іншому проєкті, або на додачу до повідомлення на сторінці обговорення на Вікісховищі, або замість нього. Що стосується обговорень зі спільнотою, особливо там, де питання мають ширший вплив і є складнішими, такі обговорення можуть залишатись відкритими значно довше, аніж у Вікіпедії, щоб забезпечити більше часу для ширшого залучення учасників з різних проєктів.
  • Вирішення конфліктів: формальне вирішення конфліктів, за винятком тих, що виникають навколо питань вилучення файлів, значно гірш розвинене, аніж, наприклад, в англійській Вікіпедії. Тут немає Арбітражного комітету, ні інших таких органів, що можуть застосувати правило, що могло б стати зобов'язувальним для користувачів Вікісховища. Навіть сторінка для повідомлень про конфлікти стала провальним проєктом. Адміністратори мають пріоритет перед неадміністраторами.
  • Не будьте рішучими: ВП:Будьте рішучими — це важлива настанова Вікіпедії. Однак на Вікісховищі з певних причин базовою філософією є те, що користувачам слід бути обережними, не рішучими. У вже завантажене зображення вносьте так мало змін, як тільки можливо. На Вікісховищі бути рішучим рідко означає «приносити користь», частіше результатом цього стають різні порушення роботи Вікісховища. Див. Вікісховище:Не будьте рішучими. Пам'ятайте, що якщо на Вікісховищі хтось здійснить 500 поганих редагувань на непомітних сторінках опису файлів, ніхто не буде квапитись їх скасувати — тут не Вікіпедія, де йде моніторинг майже за всіма важливими сторінками.

Правила і настанови

Main page: Вікісховище:Правила і настанови.
  • Включення: у Вікіпедії статті існують, якщо тема статті є достатньо значимою; файли зберігаються на Вікісховищі, якщо вони відповідають сфері проєкту. Сфера проєкту загалом визначається як медіафайли, що мають освітню користь, при чому слово «освітній» розуміється в його найширшому значенні як «такий, що надає знання, інструкційний чи інформативний». Однак освітній контент, який краще зберігати в якомусь іншому проєкті Вікімедіа, тут є неприйнятним.
  • Відсутність цензури: у Вікіпедії немає цензури; на Вікісховищі теж немає цензури, але медіафайли повинні мати якусь потенційну освітню користь. Фактично у Вікіпедії зображення, що використовуються в статтях, мають очевидно освітню користь, тоді як на Вікісховищі поняття «освітньої користі» може бути більш спекулятивним та суб'єктивним.
  • Біографії живих людей: Резолюція:Біографії живих людей існує у Вікіпедії як ВП:БЖЛ. На Вікісховищі відповідником цього правила є Вікісховище:Фотографії людей, яких можна ідентифікувати.
  • НТЗ: НТЗ у Вікіпедії є фундаментальним принципом. На Вікісховищі НТЗ має значно менше значення. Нейтральності варто дотримуватись у текстових описах, але це правило зазвичай не застосовується до самих медіафайлів, оскільки протилежні версії можуть співіснувати у формі окремих файлів. Дебати навколо того, який саме файл слід використати в статті у Вікіпедії, мають відбуватись у самій Вікіпедії.
  • Перевірність: політика перевірності у Вікіпедії є фундаментальним принципом. На Вікісховищі правило перевірності в обов'язковому порядку застосовується до питань ліцензування (Вікісховище:Сфера проекту/Доказовість), але значно рідше діє для текстових описів, де заяви автора зазвичай приймаються на слово, якщо тільки немає якоїсь конкретної причини засумніватися в їхній коректності. Як і у всіх вікі, Вікісховище не вважається для Вікіпедії надійним джерелом, а заголовки та описи зображень у Commons можуть вимагати незалежного пошуку перед включенням у статтю у Вікіпедії.

Технології

  • MediaWiki: Вікісховище використовує той же рушій MediaWiki, що й Вікіпедія, з дуже схожою конфігурацією. Порівняйте Special:Version тут із w:Special:Version.
  • Додатки: є відмінності в доступних додатках: див. Special:Preferences#mw-prefsection-gadgets, якщо Ви перебуваєте в системі.
  • Інструменти: доступні деякі інструменти, які Ви можете знати: Twinkle (у формі користувацького скрипта), навігаційні спливні вікна (у формі додатка), та AWB (потребує додаткових прав з англійської Вікіпедії). Huggle наразі не працює на Вікісховищі. Інші інструменти і програмне забезпечення можна знайти на сторінках Вікісховище:Інструменти і Вікісховище:Програмне забезпечення.
  • Шаблони: чимало шаблонів з Вікіпедії було імпортовано на Вікісховище. Час від часу можна помітити неочікувані відмінності між подібними шаблонами, і покращення до відповідних шаблонів у Вікіпедії могли не бути імпортованими сюди. Найбільшою відмінністю є те, що дуже багато шаблонів Вікісховища адаптовані для багатомовного користування.
  • Боти: Вікісховище має ботів, здатних виконувати певний набір функцій. деякі боти мають відкритий для публіки вихідний код.
  • Вирішення проблем: тут немає еквіваленту для Кнайпа (технічні патиння) для обговорення технічних проблем; натомість використовуйте основну Кнайпу Вікісховища (COM:VP).

Відмінності в правах користувачів

Примусове застосування правил/Вирішення конфліктів

Трансвікі-імпорт

  • Контент, що зберігається у Вікіпедії, можна переносити на Вікісховище, якщо умови ліцензування сумісні. Це дає змогу ширше використовувати медіафайли, включно з іншими мовними версіями Вікіпедії. Див. Вікісховище:Перенесення на Вікісховище..
  • Контент, що зберігається на Вікісховищі завжди можна перенести (скопіювати) у Вікіпедію; але для цього рідко бувають достатні підстави.
  • Контент, що не може зберігатись на Вікісховищі можна перенести у Вікіпедію, якщо можна застосувати умови «добропорядного використання» у Вікіпедії. Це особливо важливо тоді, коли контент мають вилучити через проблеми з ліцензуванням.
Способи отримати допомогу