Commons:Audió
A Wikimédia elfogadja és támogatja az audiofájlok Commonsra való feltöltését, azonban ezeknek a képekhez hasonlóan szabad licencűnek kell lenniük. A preferált formátum az Ogg, azonban más típusok is támogatottak. A feltöltéskor az ogg'-től való elkülönítéshez használd az oga (hangok) és ogv (videók) formátumokat.
A FLAC mind Ogg-be ágyazva, mind natív környezetben támogatott azon felhasználási módoknál, ahol veszteségmentes tömörítésre van szükség (például olyan fájloknál, melyeket többször is kell szerkeszteni).
A videófeldolgozó eszközökkel az egyes videókból könnyen kivághatod a hangsávot.
Hangok konvertálása
Az audiófájlok támogatott formátumba történő konvertálásához általában az itt felsorolt videóátalakítókat is használhatod, mivel ezek legtöbbje képes a hangok kezelésére, illetve a hangsávok exportálására. Az FFmpeg parancssoros eszközt is használhatod; ez több operációs rendszeren is elérhető, és számos grafikus felületű szoftver alapja. Linuxon kipróbálhatod az OggConvert alkalmazást, emellett a VLC Windowson és Linuxon is elérhető, és képes például az m4a oga-ra alakítására.
A modern böngészők az Opusenc.js és Flac.js szkriptekkel képesek aiff, wav és nyers hangfájlok Opusba vagy FLAC-be konvertálására.
video2commons can be used to extract the audio from a video hosted on a variety of sites, including Commons itself (the video file URL itself has to be input, not the file page URL).
To convert a file to .opus, the recommended filetype for audio files, you can use the following commands:
- Install ffmpeg and run the below command in the console
- Replace the two filepaths and specify the bitrate (here 192k, if you know how to convert lossless please add how)
ffmpeg -i ./input.webm -c:a libopus -b:a 192k ./output.opus
Hangok létrehozása és szerkesztése
Ha saját magad veszel fel hangokat vagy beszédmintákat, figyelj a következőkre. Ne legyenek háttérzajok. Habár ezek utólag is eltávolíthatók, jobb, ha minimalizálod a szükséges utómunka mennyiségét. Ezenfelül ajánlott jó minőségű mikrofont használnod. A beépített mikrofonok (például laptopokban) közismerten rossz minőségűek, ezáltal zajos lehet a felvétel és ez rossz jel-zaj viszonyt eredményez.
Az Audacity nem csak hangok felvételére, hanem korlátlan számú hangfolyam szerkesztésére is képes.
Szerzői jogi megjegyzés
A feltöltőknek rendelkezniük kell minden szükséges joggal (például a rögzítés és a közlés joga, ha szükséges, a dalszerzőtől és a dalszövegírótól is be kell szerezni). Az egyes felhasználási feltételeket minden audió- és videófájl leírólapján meg kell adni.
Egyes esetekben a használati jog a szerzőtől a kiadóhoz kerül, ekkor még az eredeti szerző is csak külön engedéllyel publikálhatja az alkotást. Az ilyen óriásvállalatok többsége nem szokta engedélyezni a Wikimédia Commonson is elfogadott licencek szerinti közlést.
Lásd még
- Hangok és videók kérése – konkrét hangfájlok kéréséhez
- Időzített szöveg – feliratokhoz