Вікісховище:Як виявити порушення авторських прав

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:How to detect copyright violations and the translation is 74% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:How to detect copyright violations and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.


Як виявити порушення авторських прав

Часто люди завантажують зображення, особливо фотографії, що не відповідають нашим вимогам до ліцензування.

Іноді це робиться з добрими намірами, іноді — з поганими. Тож тут зібрані короткі поради щодо виявлення копівіо з великою ймовірністю.

Ми не можемо виявити всі порушення авторських прав. Але ми можемо виявити значну їх кількість, просто переглядаючи файли, особливо на сторінці Special:Newimages, та шукаючи ознак, що можуть свідчити про такі порушення. Ось список ознак ймовірного порушення авторських прав:

Фотографії, виконані професійними фотографами
Дехто таки публікує свої зображення під вільними ліцензіями. Розгляньте можливість зв'язатися з фотографом, якщо можливо, використовуючи шаблони електронних листів, якщо хтось стверджує, що він є фотографом, або отримав відповідну авторизацію.
У тих рідкісних випадках, коли професійний фотограф дозволяє репродукцію своїх фото, впевніться, що вони опубліковані під вільною ліцензією (тобто такою, умови якої не забороняють комерційне використання чи використання за межами Вікіпедії) і надішліть отриманий дозвіл на permissions-commons@wikimedia.org.
Фотографії знаменитостей, рок-гуртів тощо
Не всі такі фото є порушеннями авторських прав, але вони частенько ними бувають, а тому до них треба ставитись з особливою обережністю. Ознаки ймовірних порушень:
  • «Інсценовані» фотографії, на яких зображувані суб'єкти очевидно позують для фотографа. У більшості випадків такі люди не позують для фотографів-аматорів; вони позують для (напів)професіоналів, які зазвичай вимагають оплати за свій труд і рідко публікують такі фото під вільними ліцензіями.
  • Зображення з низькою роздільністю. Ймовірно взяті з якогось веб-сайту; фотографи мають доступ до кращого контенту.
Однак аматори теж можуть бути авторами фотографій знаменитостей. Прикладами таких фотографій є фотознімки з концертів, публічних виступів тощо; зазвичай треба, щоб такому фотографові просто пощастило. Але загалом люди будуть здатні пояснити, як і де вони виконали таке фото, і нададуть фотознімок у досить високій роздільності.

Водяні знаки

Якщо фотознімок містить водяний знак, швидше за все він не публікувався під вільною ліцензією.
Фотографії об'єктів або зроблені з таких ракурсів, що є недоступними для загалу.
Загалом, лише професійні команди мають доступ до місць «лише для преси», що забезпечують вигідну позицію, наприклад, на початку гоночної траси тощо.
Мініатюри (фотографії з дуже низькою роздільністю)
Такі фото є промовистою ознакою того, що їх було завантажено зі стороннього веб-сайту.
Назви файлів
Сервери часто генерують особливі назви для файлів.
  • facebook: ddddd_dddddddddddd_dddddddd_ddddddd_ddddddd_D.jpg → http://www.facebook.com/profile.php?id=dddddddd
  • flickr: http://server.staticflickr.com/dddd/dddddddddd_hexhexhex_size.jpg → getInfo → (фотосторінка)
Метадані
Особливо цікавими є рядки про програмне забезпечення, копірайт, автора, метод створення і модель фотокамери. Якщо Ви не знаєте, що це за програмне забезпечення, пошукайте інформацію про нього. Якщо це серверне ПЗ, значить, швидше за все з файлом щось не так.
Підозрілі ліцензії
Окрім скріншотів та іконок вільних комп'ютерних програм, дуже мало зображень публікуються під ліцензією GNU GPL або іншими ліцензіями вільного програмного забезпечення. Так само чимало людей рандомно розставляють на сторінках зображення шаблони «PD-Self» чи подібні. Деякі люди, схоже, рандомно вибирають вільну ліцензію для того, щоб завантажити захищений авторським правом контент.
Сучасне мистецтво
Картини, скульптури та інші твори мистецтва захищені авторським правом їхнім автором (принаймні у більшості юрисдикцій). Тому фотографії таких об'єктів можуть бути захищені копірайтом художників (залежно від юрисдикції та місця розташування такого об'єкта). Перегляньте прийнятні винятки з цього правила: {{PD-Art}} і {{FoP}}.
Підозрілий користувач
Користувачі, які постійно завантажують захищені авторським правом медіафайли під фальшивими ліцензіями. Такі користувачі можуть мати на своїй СО декілька попереджень і можуть робити спроби приховати особи справжніх правовласників, стверджуючи, що це саме вони створили відповідні твори.

Вікісховище:Сумнівні зображення з Flickr перелічує користувачів із Flickr, популярного веб-хостингу для зображень, які, як ми вважаємо некоректно позначали фотографії як вільні, в той час як вони не мали права це робити.

Пошукові системи

Пошукові системи можуть допомогти Вам відшукати оригінальне джерело зображення.

Для пошуку за зображеннями в Google та в Tineye є два додатки у Ваших налаштуваннях (Робочі інструменти), що додають посилання для пошуку в один клік. Activate the Tineye gadget now! та/або Activate the GoogleImages gadget now!

https://tineye.com — це «рушій для зворотнього пошуку зображень» — введіть URL-адресу зображення, і він спробує знайти це зображення. Наразі цей рушій опрацьовує лише незначну частину зображень з інтернету, тож він не зможе знайти усіх випадків використання.

«Велика трійка» пошукових систем це:

Що робити, якщо Ви виявите порушення авторських прав

Якщо Ви знайдете файл, який видається порушенням авторських прав, зазвичай його треба буде вилучити відповідно до нашої Політики вилучення.

Однак якщо проблема полягає в браку інформації, Вам слід розглянути можливість вирішення цієї проблеми, або шляхом перевірки джерела, або шляхом зв'язку із завантажувачем.

  • Номінація на вилучення. Перебуваючи на сторінці файлу Ви зможете побачити декілька посилань на панелі інструментів внизу зліва, що можуть допомогти Вам номінувати файл на вилучення залежно від проблематики.
  • Отримання допомоги.
    • Чимало проблем з копірайтом задокументовано на сторінці Вікісховище:Правила про копірайт. Часто буває неможливо застосовувати ці правила напряму, але звірювання з відповідними правилами допоможе Вам ставити потрібні запитання.
    • Якщо Ви не впевнені щодо конкретного випадку, і завантажувач недавно ще був активним, спробуйте спершу обговорити виникле питання з ним — ймовірно, він має більше можливостей прояснити або вирішити проблему, і це, ймовірно, матиме користь навіть якщо пізніше вам доведеться просити про допомогу когось іншого. Якщо потрібно більше допомоги, або якщо завантажувач останнім часом неактивний, можете ставити свої запитання на сторінці служби підтримки.

При виникненні складніших питань щодо авторського права, особливо тих при яких потрібне прояснення документації релевантних правил про копірайт на Вікісховищі, можете піднімати такі питання також на сторінці Вікісховище:Кнайпа/Авторське право.

Див. також

Categories to scan


Правила і настанови Вікісховища