2015-ös tudománnyal foglalkozó képek: Európai kiállítás
-
by: Maido Merisalu
-
by: Heiti Paves
-
by: Tõnu Pani
-
by: Tõnu Pani
-
by: Siim Sepp
-
by: Tõnu Pani
Koncepció
Az európai kultúra elképzelhetetlen az európai tudomány nélkül. Erről nem elég beszélni. Meg is kell ezt mutatni! Ezért szükség van arra, hogy megörökítsd, megoszd velünk a képet. Ezen okból szükség van egy versenyre, fotókiállításra. Az első verseny, ami egész Európában az eredmények szabad megosztására fókuszált, 2015 november–decemberében zajlott le.
A Wikipédia kezdeményezéséből született ez a fotókiállítás, mert a Wikipédia egy mindenki számára elérhető, a szabad tudás összegyűjtésére és megosztására létrehozott aktív környezet. Mint ilyen, a tudománnyal kapcsolatos fényképek közzétételének ideális felülete. A szabad enciklopédia nyitottsága, a felhasználóinak és önkéntes szerkesztőinek információéhsége, és általában a Wikipédia megbízhatósága teszik vonzó környezetté a tudomány népszerűsítéséhez, konkrétan a tudománnyal kapcsolatos fényképek közzétételéhez. A Wikipédia kiemelkedik a tudományos kommunikációban és elismeri a tudománnyal foglalkozó fotók információs jelentőségét, ami előnyössé teszi mindkét fél számára, a Wikipédia közössége és a tudományos fényképészek közötti együttműködést. A tudománnyal kapcsolatos fotók versenye egy ösztönző keretrendszer: célja, hogy a két közösség közötti tartós együttműködés erősítője legyen.
Az elképzelés 2011 és 2013 között sikeres tesztelésen esett át a tudománnyal foglalkozó képek: észtországi versenyén, és most jött el a megfelelő idő, hogy a projektet kiterjesszük és erősítsük a hatását. Ezért született az elhatározás, hogy 2015-ben meghirdessük a Tudományos fényképek páneurópai versenyét és ezzel több tudományt vigyünk a Wikipédia cikkei közé. Egy nemzetközi verseny sokkal nagyobb tudománynak hódoló közösség elérését teszi lehetővé és azt is, hogy a tudománynak hódoló közösségeknek lehetőségük legyen felfedezéseiket és szenvedélyüket megosztani nagyon széles közönséggel felhasználva a Wikipédia szabad környezetét és vizuális kommunikációs eszközeit.
A tudománnyal foglalkozó képek: Európai kiállítás egy kétfordulós verseny. Minden résztvevő országnak lehetősége van országos fordulót rendezni, itt a helyi szervezőbizottság választja ki a nemzetközi versenybe bekerülő alkotásokat. Még lehetséges az országos szervező bizottságok felállítása, de lehetőség van önkéntesként részt vállalni az európai döntő szervezésének munkájában is. A helyi szervezők szerepét lehetetlen túlértékelni, mivel ők felelősek a verseny promóciójáért, a regionális győztesek kiválasztásáért és a helyi partnerekkel és szponzorokkal való együttműködésért.
Ha a körülmények szükségessé teszik, lehetőség van az országos szint kihagyására, az országos verseny képeinek közvetlen átirányítására a nemzetközi versenyhez. A cél az, hogy minden kutatónak és fényképésznek Európa területén lehetősége legyen részt venni a pályázaton.
*** A magyar nyelvű Wikipédiának nincs lehetősége nemzeti zsűri felállítására, így a magyar szerzők képei közvetlen a nemzetközi versenybe kerülnek.
-
by: Heiti Paves
-
by: Robert Treier
-
by: Timo Palo
-
by: Mati Kose
-
by: Lauri Kulpsoo
-
by: Mati Kose
Figyelem: Az itt látható képek az észt verseny során kerültek feltöltésre a Wikipédia-/Wikimédia Commonshoz.
Kapcsolódó blogbejegyzések
- Wikimédia Oroszország ESPC 2015-sajtóközlemény
- How the first scientific Wikimedia photo contest in Ukraine came together. Wikimedia blog (December 16th, 2015).
- See these striking photos from the European Science Photo Competition. Wikimedia blog (December 24th, 2015).
- More striking photos from the European Science Photo Competition. Wikimedia blog (February 15th, 2016).
- Presenting the winners of the European Science Photo Competition. Wikimedia blog (March 25th, 2016).
- On the Science of Images and Wikipedia. Wikimedia Eesti blog (July 21st, 2016).