Commons:Evropská soutěž vědecké fotografie 2015
-
by: Maido Merisalu
-
by: Heiti Paves
-
by: Tõnu Pani
-
by: Tõnu Pani
-
by: Siim Sepp
-
by: Tõnu Pani
Koncept
Evropskou kulturu si nelze představit bez evropské vědy. Nestačí o ní mluvit, je třeba si ji i ukázat. Abychom to mohli provést, musíme ji zachytit a sdílet. A proto je potřeba, aby existovala soutěž vědecké fotografie. První z nich proběhla v listopadu a prosinci 2015 a cílem bylo pokrýt celou Evropu a sdílet výsledky svobodně s celým světem.
Pro realizaci této soutěže byla zvolena Wikipedie, protože Wikipedie představuje aktivní prostředí zaměřené na sběr a sdílení edukačního materiálu zdarma a pro všechny. Tím se stává ideální platformou pro prezentaci vědeckých fotografií. Volný přístup, zájem o informace a všeobecná spolehlivost jsou jen některé z rysů svobodné encyklopedie, které z ní dělají atraktivní prostředí pro popularizaci vědy obecně a vědeckých fotografií konkrétně. Wikipedie vyniká v komunikaci a vědecké fotografie jsou ceněné pro svou vysokou informační hodnotu, což by mělo v důsledku znamenat, že spolupráce mezi wikikomunitou a vědeckými fotografy bude přínosná pro obě skupiny. Soutěž vědecké fotografie je motivačním rámcem pro navázání dlouhodobého spojenectví.
Koncept sběru vědeckých obrázků si Wikipedie úspěšně vyzkoušela mezi lety 2011–2013 během Estonské soutěže vědecké fotografie. V roce 2015 bylo rozhodnuto, že záběr i dopady projektu lze rozšířit, a tak vznikla celoevropská vědecká fotosoutěž s cílem dostat do Wikipedie více vědy. Mezinárodnost soutěže umožnila oslovit širší vědeckou komunitu a upozornila vědce na existence možností, jak sdílet své závěry i samotné vědecké nadšení s širším publikem za pomoci obrazové komunikace a svobodného prostředí Wikipedie.
Evropská soutěž vědecké fotografie funguje na dvou úrovních: první úroveň tvoří regionální kola v každé ze zúčastněných zemí, v rámci nichž místní organizační týmy postoupí vybrané fotografie do mezinárodního kola soutěže. Místní organizátoři zodpovídají za propagaci samotné soutěže, výběr regionálních vítězů a spolupráci s regionálními partnery a sponzory. Pokud v některé zemi nebyl ustanoven místní organizační tým, pak úlohu výběru fotografií pro filnále převezme tým mezinárodní.
Cílem je, aby všichni fotografové v Evropě měli možnost se soutěže zúčastnit.
-
by: Heiti Paves
-
by: Robert Treier
-
by: Timo Palo
-
by: Mati Kose
-
by: Lauri Kulpsoo
-
by: Mati Kose
Poznámka: Veškeré fotografie na této stránce byly do Wikipedie/Wikimedia Commons přidány během Estonské soutěže vědecké fotografie.
Související blogové příspěvky
- Wikimedia Ru Tisková zpráva ESPC 2015
- How the first scientific Wikimedia photo contest in Ukraine came together. Wikimedia blog (December 16th, 2015).
- See these striking photos from the European Science Photo Competition. Wikimedia blog (December 24th, 2015).
- More striking photos from the European Science Photo Competition. Wikimedia blog (February 15th, 2016).
- Presenting the winners of the European Science Photo Competition. Wikimedia blog (March 25th, 2016).
- On the Science of Images and Wikipedia. Wikimedia Eesti blog (July 21st, 2016).