Commons:První kroky/Zařazení souboru
- Začátek
- Tipy a triky
- Třetí strany
Zde najdete krátký návod, jak třídit a kategorizovat obrázky.
Kategorie a galerie
Aby mohli ostatní uživatelé ilustrovat Vašimi fotografiemi články v projektech nadace Wikimedia, musí je být schopni vůbec nalézt. Je tedy nezbytné, abyste své multimediální soubory řadili do vhodných kategorií. Každý obrázek musí být alespoň v jedné kategorii. Jinak se Vašim ceněným souborům nedostane pozornosti, kterou by si zasloužily.
Chcete-li, můžete své obrázky také přidávat na speciální stránky typu galerií. Dobrým příkladem stránky galerie je například tato, věnovaná planetě Mars.
To, zda si prohlížíte článek či kategorii, nejsnáze poznáte podle názvu. Stránky s názvem začínajícím Category: jsou kategorie, stránky bez "předpony" jsou články (které na Commons obsahují galerie, viz níže). Stránky začínající File: (alias Image:) jsou stránky jednotlivých obrázků. Tento systém různých předpon pro odlišení stránek s odlišným typem obsahu se nazývá jmenné prostory (namespaces).
Přidání obrázku do kategorie
Přidání obrázků do kategorie je stejné jako přidání článku do kategorie na Wikipedii. Do stránky s obrázkem (začínají Image:, viz výše) vložíte kód podobný následujícímu:
[[Category:Nějaká vhodná kategorie]]
Snažte se být co nejkonkrétnější. Nepřidávejte obrázky do přeplněné kořenové kategorie, snažte se najít kategorii co nejhlouběji ve stromu kategorií (třeba Category:Countries) a pak postupujte v hierarchii níže a níže, než se dostanete ke kategorii, do které Váš soubor zapadne co nejpřesněji. Podrobnější informace a návody ke kategorizaci naleznete na stránce Commons:Kategorie/cs.
- Speciální kategorie pro Wikizdroje
Zejména pro potřebu českých Wikizdrojů zde byla zřízena kategorie Category:Scanned Czech texts, která je určena pro naskenované textové stránky, používané v českých Wikizdrojích. Případné podkategorie budou zřízeny později, ovšem prosíme nutně o koordinaci takových kroků s Wikizdroji (viz Pod pramenitou lípou).
Přidání obrázku do galerie
Pokud chcete svůj obrázek (případně zvukovou nahrávku či video) přidat do některé existující galerie, klikněte na editovat (případně edit v anglické verzi uživatelského rozhraní). Ve zdrojovém kódu stránky byste měli vidět něco jako:
<gallery> Image:Mars Valles Marineris.jpeg|Valles Marineris on Mars Image:Mars Hubble.jpg|Mars seen by the Hubble Space Telescope, Realistic Colors </gallery>
Což na stránce vypadá takto:
-
Valles Marineris on Mars
-
Mars seen by the Hubble Space Telescope, Realistic Colors
Svůj obrázek můžete přidat mezi otevírací (<gallery>) a uzavírací (<gallery>) tag pro galerii následujícím způsobem:
Image:Vase foto.jpg|Krátký popisek
Po uložení se Váš obrázek zobrazí jako další miniatura v galerii (nezapomeňte, že byste před uložením měli použít náhled, abyste si ověřili, zda jste svůj kód zapsali správně). Všimněte si, že na rozdíl od vkládání jednotlivých obrázků do článků (například na Wikipedii) nepoužíváte dvojité hranaté závorky – [[ a ]] – kolem obrázků.
Zvukové soubory a videa vkládáte stejným způsobem, pouze je pak na stránce namísto obrázku vidět ikona symbolizující typ souboru (pokud nemá Váš prohlížeč povolený JavaScript), nebo přehrávač (pokud JavaScript funguje). Zde je příklad:
-
Wolfgang Amadeus Mozart - Don Giovanni - Overtüre
Kategorie původu
Vedle předmětných kategorií je také vhodné používat kategorie, odkazující na software nebo zařízení, použité při tvorbě souboru. Například:
Další čtivo
Stránky Wikimedia Commons:
Příručka MediaWiki:
- Help:Category na Meta-Wiki
- Help:Images and other uploaded files na Meta-Wiki