Commons:Pierwsze kroki/Sortowanie
- Na początku
- Rady i zalecenia
- Inne projekty
W tym artykule przedstawiono krótkie instrukcje dotyczące sortowania i kategoryzowania obrazów.
Jak sortować i kategoryzować pliki
Inni użytkownicy Commons - chcąc wykorzystywać Twoje pliki do ilustrowania artykułów w innych projektach Wikimedia - muszą mieć możliwość ich odnalezienia. Wobec tego bardzo ważną sprawą jest dodawanie swoich plików do odpowiednich kategorii i/lub stron galerii na Commons. W przeciwnym wypadku Twoje wartościowe zasoby mogą zaginąć w gąszczu innych, niekoniecznie lepszych.
Dodawanie obrazków, jak i innych plików multimedialnych, do odpowiednich kategorii jest bardziej preferowane od dodawania ich do stron galerii. W przeciwieństwie do galerii kategorie wiążą pliki z ich odpowiednimi metadanymi. Z drugiej strony, galerie wyglądają lepiej i umożliwiają dodanie podpisu pod miniaturką grafiki. Przykładem strony galerii może być galeria obrazków planety Mars.
Możesz sprawdzić, czy strona jest galerią czy kategorią, sprawdzając jej nazwę. Strony bez przedrostka, to strony artykułów - galerii, te z przedrostkiem "Category:" to oczywiście kategorie, a strony z "File:" w tytule to konkretne strony danego obrazu. Pomysł stosowania różnych prefiksów nazywamy przestrzenią nazw. W ten sposób możesz łatwo odróżniać strony.
Kategoryzowanie plików
Dodawanie pliku do odpowiedniej kategorii jest realizowane podobnie jak na każdej Wikipedii. Po prostu umieść stosowny link, jak w przykładzie poniżej, do strony obrazu:
[[Category:Określona kategoria]]
Bądź maksymalnie konkretny. Nie dodawaj obrazu do przepełnionej kategorii podstawowej - postaraj się odnaleźć właściwą podkategorię. W celu odnalezienia właściwiej kategorii dla swojego pliku możesz użyć tego narzędzia: Drzewo kategorii.
Dodawanie plików do galerii
W celu dodania swojego pliku do galerii, musisz najpierw (oczywiście po załadowaniu pliku na Commons) odnaleźć odpowiednią stronę galerii. Będąc na niej kliknij "edytuj" i w tekście powinieneś ujrzeć taki fragment kodu (tu na przykładzie galerii Mars):
<gallery> File:Mars Valles Marineris.jpeg|Valles Marineris on Mars File:Mars Hubble.jpg|Mars seen by the Hubble Space Telescope, Realistic Colors </gallery>
Co w efekcie wygląda na stronie galerii tak:
-
Valles Marineris on Mars
-
Mars seen by the Hubble Space Telescope, Realistic Colors
Możesz dodać swój obrazek poprzez wstawienie linku do niego pomiędzy znacznik <gallery> (otwierający), a </gallery> (zamykający), w ten sposób:
File:Nazwa twojego obrazka.jpg|Krótki opis
Zauważ, że w takich galeriach nie umieszcza się obrazków w podwójnych nawiasach kwadratowych [[ i ]]. Po zapisaniu artykułu powinieneś ujrzeć swój obrazek jako miniaturkę w galerii. Dla plików dźwiękowych i wideo wszystko działa tak samo. Jedyna różnica to ikona zastępcza, wyświetlona zamiast miniaturki, na przykład:
-
Wolfgang Amadeus Mozart - Don Giovanni - Overtüre
Tworzenie kategorii
In addition to subject categories, it is helpful to add categories indicating software or equipment used in making the file, such as:
Zobacz też
Strony Wikimedia Commons:
Strony pomocy Wikipedii:
Podręcznik MediaWiki (angielski):