Commons:První kroky/Kvalita a popis

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:First steps/Quality and description and the translation is 52% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:First steps/Quality and description and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.
Začátek
Tipy a triky
Třetí strany

Tato stránka by Vám měla pomoci přispívat do Commons kvalitním obsahem.

Jak nahrávat perfektní multimédia

Obrázky

Snímek Saturnova měsíce Titanu pořízený vesmírnou sondou, nahraný v nejvyšší dostupné kvalitě a opatřený doporučeným popisem obrázku (pro zobrazení stránky s obrázkem klikněte na obrázek)

Obecně vzato by kvalita nahrávaných souborů měla být co nejvyšší, aby mohly být například obrázky použity pro tisk ve vysoké kvalitě. MediaWiki, serverový software, na kterém projekty Wikimedia fungují, umí v případě potřeby měnit velikost obrazových souborů prakticky za běhu, a náš úložný prostor není ničím omezený, takže pokud se obáváte, že Váš soubor bude moc velký, nepůjde někomu dost rychle stáhnout a podobně, vůbec se tím nenechte omezovat a klidně nahrávejte.

Velikost a její úpravy

S platností k listopadu 2019 software MediaWiki nezvládá manipulaci s GIF soubory většími než (přesně) 100 megapixelů — ostatních obrázků se toto omezení netýká. V případě animovaných GIFů musíte roznásobit rozlišení jednoho obrázku počtem polí v animaci. Z obrázků ve formátu PNG se vytvářejí náhledy, pokud jsou menší než zhruba 2 500 megapixelů (2 500 000 000 pixelů) — čtverec 50 000×50 000 pixelů (poměr stran 1:1), 57 732×43 299 pixelů v poměru stran 4:3 (1,33:1), 63 600×39 307 pixelů pro poměr zlatého řezu (1,62:1) nebo 66 656×37 494 pixelů pro poměr 16:9 (1,78:1).

Koncem roku 2008 byla maximální velikost nahrávaného souboru zvýšena na 100 MB. Za použití blokového nahrávání, dostupného například v podobě Průvodce načítáním souborů (vyžaduje moderní prohlížeč), je možné nahrávat soubory o velikosti až 5 GiB.

Typy souborů a jejich pojmenování

Na Wikimedia Commons jsou povoleny jen některé typy souborů. Pokud se pokusíte nahrát soubor v nepovoleném formátu, obdržíte chybové hlášení.

Název, pod kterým soubor nahráváte, se stane titulkem popisné stránky souboru; tady by Vás mohly zajímat konvence pro pojmenovávání. Pokud upravujete cizí obrázek, prosím, nahrajte jej pod odlišným názvem a opatřete jej odkazem na původní soubor.

Formáty souborů

Pro různé druhy obrázků by měly být používány různé formáty souborů. Pro obrázky s jemnými detaily se hodí formát JPEG. Pro diagramy se tento formát nehodí, protože by je narušovaly kompresní artefakty. Podobně pro diagramy nejsou vhodné formáty GIF a PNG, které při změně velikosti ztrácejí kvalitu.

Pro grafy, diagramy a podobné, málo detailní obrázky, je vhodným formátem SVG. (Pravdou je, že pokud obrázek není ve vektorovém formátu, platí, že je lepší jej uložit spíše jako PNG než JPEG.) Soubory ve formátu SVG se snadno upravují, snadno se mění jejich velikost, aniž by se ztrácela kvalita, nicméně jejich použití např. pro fotografie není praktické.

GIF is cumbersome for use with the server software and due to inherent restrictions in the format, use of GIF should be restricted to animated images only. For further information on image formats, format conversion, and other format recommendations, see Commons:Preparing images for upload.

Pro fotografie používejte JPEG (formát TIFF není v současné době na Commons povolen). PNG, který používá bezztrátovou kompresi, není příliš vhodný pro fotografie, ale je nejlepší volbou pro obrázky vytvořené na počítači.

PNG should be reserved for images that require high quality and/or that it can more easily compress, such as computer screenshots (or diagrams only available in raster form). Do not save JPEG images as "progressive".[1] Please optimize JPEG images (this reduces size at no cost to decoding).[clarification needed]

Formát GIF je povolen, ale jeho používání se na Wikimedia Commons nedoporučuje.

Pro grafy je doporučován formát SVG, který lze snadno editovat a měnit jeho velikost.

Audio a video

Podporované zvukové formáty jsou MIDI (.mid) a Ogg Vorbis (.ogg). Pro video je povolen pouze formát Ogg Theora (přípona rovněž .ogg). Jiné běžné formáty jako je pro zvuk MP3 a pro video MPEG nejsou na Commons podporovány kvůli problémům s patenty.

Stejně jako u obrázků by zvuky a videa měly být v dobré kvalitě. Maximální velikost nahrávaných souborů je kolem 20 MB, kvalita videa či zvuku by se tedy měla v závislosti na délce přizpůsobit tomuto limitu.

Popis souborů

Dobrý popisek souboru poskytuje kompletní informaci o souboru včetně informací o jeho licenci (povolení na šíření) a zdroji, dále o tom, co zobrazuje a jak byl pořízen.

The following is neither possible nor required if you use Commons:Průvodce načítáním souborů for uploading, which is the default way for uploading at Commons now.

Při vytvoření kvalitního popisu by vám měla pomoci šablona Information, která současně informace zobrazí v graficky pěkné podobě. Její použití je proto velice doporučeno.

N.B. there are special templates for works of art {{Artwork}} and books {{Book}} that should be used in place of (or, in the case of some photographs, in addition to) the template {{Information}} shown hereafter, see the relevant template documentation pages for more information.

Zkopírujte níže uvedený kód, vložte ho při nahrávání obrázku do políčka Shrnutí (resp. Summary, pokud máte nastaveno rozhraní v angličtině) a vyplňte jednotlivá políčka.

{{Information
|Description=
|Date=
|Source=
|Author=
|Permission=
|Other versions=
}}


Foto mlhoviny v Orionu s popiskem popisujícím způsob pořízení obrázku a citací povolení od držitele autorských práv (pro zobrazení stránky s obrázkem na obrázek klikněte)
Políčka mají následující význam

Pro správnou funkci šablonu vyplňte všechna políčka. Pokud nějaké potřebujete nechat prázdné (například other_versions), uveďte do něj znaménko "-" (bez uvozovek).

Description

Popis obsahu. Co je vidět, slyšet...? Pokud jde o umělecké dílo, uveďte krátké historické vysvětlení. V případě vědeckých dat stručné vědecké shrnutí obsahu souboru.

Popis může být v jakémkoli jazyce, ale je vždy vhodné uvést i popis v angličtině. Pokud hovoříte více jazyky, můžete uvést popis ve všech jazycích, které ovládáte.

The following is neither possible nor required if you use Commons:Průvodce načítáním souborů for uploading, which is the default way for uploading at Commons now.

Pro označení jazyka, ve kterém je obsah popsán, použjte šablony. Popis tedy může vypadat například takto:

{{Information|
|Description=
{{cs|1=Nějaký český popisek.}}
{{en|1=Some description in English.}}
...
|Source=...
Source
Pokud jste sami autorem souboru, použijte šablonu {{Own}}. V opačném případě prosím uveďte:
  • Odkaz na webovou stránku obsahující soubor a přímý odkaz na soubor.
  • Katalogové číslo.
  • Název instituce.
  • Citaci knihy.
  • atd.
Date
Datum vytvoření (nebo datum zveřejnění), nejlépe ve formátu ISO 8601, například 8. leden 2006 zapište jako “2006-01-08”.
Author
Autor souboru. Jestliže neznáte jméno konkrétního autora, použijte jméno organizace, která soubor zveřejnila. V případě vlastní tvorby uveďte své skutečné jméno a wiki odkaz na svou uživatelskou stránku na Commons, například ve tvaru “John Q. Public ([[User:JQPublic|JQPublic]])”, což se zobrazí jako “John Q. Public (JQPublic)”, nebo “[[User:JQPublic|John Q. Public]]”, což se zobrazí jako “John Q. Public”.
The following is neither possible nor required if you use Commons:Průvodce načítáním souborů for uploading, which is the default way for uploading at Commons now.
Permission
Důležité: V každém případě musíte opatřit obrázek šablonami uvádějícími příslušnou licenci či licence, pod kterými je na Commons zveřejněn!
Uveďte krátkou citaci povolení k zveřejnění souboru, které poskytl držitel autorských práv. V případě všeobecného povolení (např. US Public Domain nebo licencí pro svobodný obsah) uveďte krátký odkaz na tuto licenci. Jestliže jste držitelem autorských práv vy, můžete stručně uvést, pod jakou licencí soubor zveřejňujete (např. “Dual-licensed under the GFDL and CC-By-SA-2.5, 2.0, and 1.0”), ale můžete také jen uvést “See below” pro odkaz na šablony uvádějící licenci níže.
Other versions of this file
Jestliže na Wikimedia Commons existují další verze souboru (například černobílá verze barevného obrázku), použijte toto políčko pro uvedení wikiodkazů na tyto další verze.

Note: For many media it is desirable to use a geocoding template in addition to the Information template. Please also read First steps/Sorting.

Popis souborů při nahrávání

Když nahráváte soubor, formulář Načist soubor obsahuje políčko Popis (resp. Summary. pokud máte jako jazyk rozhraní nastavenu angličtinu). Prvních 255 znaků vámi uvedeného popisu bude trvale uvedeno na stránce s popisem obrázku v sekci "Historie načtených souborů".

Pokud nahráváte první verzi souboru (tj. na Commons dosud není soubor se stejným názvem), bude popis uvedený ve formuláři zkopírován na stránku s popisem obrázku (do sekce Popis). Je proto vhodné do části Popis ve formuláři Načíst soubor uvést podrobné informace o nahrávaném souboru (s využitím šablony Information), jak je uvedeno výše v části Popis souborů.

Pokud nahráváte novou verzi souboru, je důležité co nejpodrobněji upřesnit, jak jste soubor změnili. Ostatní uživatelé totiž nemusí na první pohled poznat, jaký je rozdíl mezi oběma verzemi souborů. Například u obrázku můžete uvést:

Nahoře oříznut o 25 pixelů, zesvětlen ve Photoshopu, uložen v 95% kvalitě.

Ideally, one will provide a command line or exact list of commands that reproduces the changes, though this is by no means necessary, and often not possible.

Notes

  1. Progressive images break the thumbnailer, because the whole image must be rendered, thus exhausting memory. See archived discussion and example.

Further reading

Wikimedia Commons pages:

Wikipedia page:

MediaWiki handbook: