User:FundacjaRyszardaiJadwigiiJung

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Ryszard Jung

Ryszard Jung- urodzony 9.08.1935 zm. 11.11.2009 we Włocławku. Nauczyciel, trener, sportowiec, twórca największych sukcesów włocławskiej sekcji piłki ręcznej.


JUNAK WŁOCŁAWEK

[edit]


Historia klubu a w nim sekcji piłki ręcznej dziewcząt rozpoczyna się od września 1957, z chwilą powołania Szkolnego Związki Sportowego, którego agendami wyczynowymi były Międzyszkolne Kluby Sportowe, W roku 1962 klub przyjął nazwę "Junak", która stała się wizytówką na arenie krajowej w sporcie młodzieżowym. Należy tu wspomnieć, że w klubie oprócz sekcji piłki ręcznej dziewcząt, działały z bardzo dobrymi wynikami inne sekcje, takie jak piłki ręcznej chłopców, piłki koszykowej chłopców i dziewcząt, piłki nożnej, lekkoatletyki, siatkówki chłopców a nawet w pewnym, okresie sekcja kajakowa. W 1992 raki klub usamodzielnił się, przyjmując dodatkową nazwę, która brzmiała Miejski Międzyszkolny Klub sportowy "Junak". Piłka ręczna preferująca naturalne formy ruchu, a więc bieg, skok, rzut stała się popularną dyscypliną sportową wśród młodzieży. Sekcja piłki ręcznej dziewcząt w pierwszych latach bazowała na młodzieży Liceum Marii Konopnickiej i Liceum Ziemi Kujawskiej, później rozszerzyła działalność o Szkoły podstawowe nr 12, 3, 21, 22, 23, które przy okazji zdobywały tytuły w rozgrywkach międzyszkolnych, w mieście województwie oraz w Igrzyskach Szkolnych. bazą treningowa w latach 1957-62 było boisko i sala Liceum Marii Konopnickiej, w następnych latach do roku 1990 dzięki dobrej współpracy z dowództwem, treningi prowadzone były w okresie zimowym w hali Jednostki Wojskowej przy ulicy Żytniej, gdzie rozgrywaliśmy również wszystkie mecze. W okresie letnim na boisku Zespołu Szkół Elektrycznych. Od roku 1987 do ostatnich dni sekcji piłki ręcznej, treningi i mecze rozgrywane były w hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących na IV przy ulicy Kaliskiej, dzięki Dyrekcji która wspaniale rozumie potrzeby sportowe młodzieży i udostępnia obiekty sportowe dla jej potrzeb. Za co należą się słowa podziękowania, oraz nauczycielom wychowania fizycznego.

Praca w sekcji piłki ręcznej dziewcząt początkowo ze zrozumiałych względów miała przede wszystkim charakter szkoleniowy. Pierwszy sukces odniósł zespół w roku 1961 pokonując bardzo silny wówczas MKS Bydgoszcz 6:1, była to zapowiedź dalszych dobrych sukcesów . Protokół ze spotkania ukazuje różnice w sposobie sędziowania meczy, gdzie byli tzw. sędziowie bramkowi stojący przy bramkach z chorągiewkami sygnalizując ich zdobycie.

Najciekawsze sukcesy piłki ręcznej dziewcząt przypadają na lata 1970-1986. W tym okresie drużyna w juniorskim składzie przez pięć sezonów występowała w II lidze, zdobywała w 1972 roku pierwsze miejscie w Pucharze Miast, pokonując takie potęgi w finale jak Katowice, Kraków, Wrocław. Wielokrotnie startując również w finałach Mistrzostw Polski i Spartakiady.