File:Бджола-тесляр на суцвітті декоративної цибулі 03.webm

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file (WebM audio/video file, VP8/Vorbis, length 34 s, 1,080 × 1,920 pixels, 28.2 Mbps overall, file size: 114.02 MB)

Captions

Captions

A carpenter bee on the inflorescence of a giant onion of the "Summer Drummer" variety in Nemishaieve

Summary

[edit]
Description
Українська: Бджола-тесляр звичайна (Xylocopa valga Gerstaecker, 1872) з роду Бджола-тесляр (Xylocopa Latreille, 1802) родини Бджолині, або справжні бджоли (Apidae Linnaeus, 1758)


Палеарктичний вид, поширений від Марокко й Іспанії на захід до Монголії й Китаю на схід. Є вказівки про його знаходження в Індії та Австралії, куди цей вид, швидше за все, було завезено. В Україні зустрічається в усіх регіонах за винятком Полісся.

Бджоли-теслярі мають великий, округлий тулуб з чорним металевим блиском. Середній розмір цих бджіл варіюється від 2 до 3 см у довжину. Вони мають великі очі та сильні щелепи. Самці дрібніші за самиць та не мають жала. Незважаючи на свій вражаючий вигляд, бджоли-теслярі не є агресивними, хоча можуть кусати у випадку загрози. Ксилопы кусаються значно болючіше, ніж звичайні бджоли або оси, а наслідки їх укусів куди небезпечніше для здоров'я людини: разом з жалом комахи вводять у рану отрута, залишаючи болючий набряк. Введена отрута пригнічує нервову систему, провокуючи шоковий стан. Ось чому вкрай важливо в такому випадку діяти оперативно, щоб зменшити ймовірність негативних наслідків.
Імаго зустрічається з середини квітня до кінця вересня. Дає одну генерацію на рік, зимує імаго. Антофіл, полілект.

У плані харчування ці комахи нічим не відрізняються від інших бджіл: молоді особини віддають перевагу пилку рослин, а дорослі — перзі і нектару. Збирати його ксилопы люблять з акацій, верб, плодових дерев і квітів. Слина ксилоп провокує бродіння завдяки мікробам в її складі. За допомогою цієї рідини вони перетворюють пилок у пергу, або бджолиний хліб — їжу для дорослих бджіл. А спеціальні залози молодих екземплярів перетворюють пергу в маточне молочко для годування личинок.

Свою назву ці комахи отримали завдяки особливостям розмноження. Гнізда зазвичай створюються у сухій деревин(мертвих деревах, телеграфних стовпах, будівлях, коренях багаторічних рослин на схилах та яругах). Навесні самиці за допомогою своїх потужних щелеп вигризають у деревину діаметром до 1 см на різних рівнях, а після поглиблюють їх до 25-30 см. Підготувавши клітинки, матка вибирає 10-12 серед них. Кожна комірка містить пилкову масу у вигляді витягнутого тетраедра, на яку відкладається одне яйце. Закупоривши вихід з осередку, самиця приступає до наступної. Після завершення будівництва самка залишається у гнізді, де охороняє та контролює розвиток свого потомства, до його народження восени. Якщо самиця успішно переживе зиму, то на наступного року повторить усе спочатку. З відкладених яєць личинки прокльовується до початку літа, з осені там вже формуються лялечки, які харчуються залишеним їм нектаром. Молоді самки та самці зимують всередині ходів у деревині які з приходом весни вибираються назовні, прогризаючи перегородки в клітинках. Таким чином, в одному гнізді можуть існувати різні покоління комах. Копуляція відбувається переважно навесні. Субсоціальний вид, на якому можна досліджувати процеси виникнення справжньої соціальності у комах.

Рідкісний вид. Занесений до Червоної книги України. Чисельність зменшується через скорочення доступних місць для гніздування (сухі дерева) внаслідок вирубування та випалювання полезахисних лісосмуг, ксерофітних рідколісь та степових схилів гір, особливо на півдні України та в Криму. Значну негативну роль відіграє незаконне колекціонування в комерційних цілях. Вони є важливими запилювачами для багатьох видів рослин, сприяючи їхньому розмноженню та збереженню біорізноманіття. Проте їхня звичка будувати гнізда в деревині інколи може завдавати шкоди дерев'яним конструкціям.

Цибуля гігантська (Allium giganteum Regel, 1883) з роду Цибуля (Allium L., 1753) родини Амарилісові (Amaryllidaceae J.St.-Hil. Expos. Fam. Nat. 1: 134. Feb-Apr 1805)

Гігантська цибуля — це азіатський вид цибулі, що походить із центральної та південно-західної Азії, але культивується в багатьох країнах як квітуча садова рослина. Це найвищий вид серед цибуль, виростаючи до 1,5 метрів. Листя широкі, плоскі та ланцетні, зазвичай відмирають до моменту цвітіння. Віддає перевагу добре дренованому ґрунту і місцям з повним сонячним освітленням. Рослині потрібен регулярний полив в період активного росту, але варто уникати застою води.
Цибуля гігантська є чудовим вибором для садів, завдяки своїм вражаючим розмірам і красивим квіткам. Вона добре поєднується з іншими багаторічними рослинами та створює неповторний декоративний ефект.
Вживання квітів, насіння, листя та стебел може викликати нудоту, блювоту та діарею через сульфіди, які вони містять.
Представлений у 2006 році W. Mellema, Summer Drummer є найпізнішим і найвищим серед декоративних сортів цибуль. Він має великі кулі, що складаються із сотень фіолетових квіток у формі бокальчика на зелених стеблах довжиною 120 - 150 см, які дозрівають до гранатового кольору. Коли суцвіття в діаметрі 20 см зів’януть, висушені кулі стануть окрасою саду. Розмір цибулини: 12 см. Він також стійкий до кроликів, гризунів та оленів і його дуже люблять бджоли, метелики та мухи.


English: A carpenter bee on the inflorescence of a giant onion of the "Summer Drummer" variety in Nemishaieve
Date
Source Own work
Author Сарапулов
Camera location50° 33′ 42.6″ N, 30° 05′ 51.78″ E Kartographer map based on OpenStreetMap.View this and other nearby images on: OpenStreetMapinfo

Licensing

[edit]
I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution
This file is licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
This image was uploaded as part of Science Photo Competition 2024 in Ukraine.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current21:54, 30 November 202434 s, 1,080 × 1,920 (114.02 MB)Сарапулов (talk | contribs)Uploaded own work with UploadWizard

There are no pages that use this file.

Transcode status

Update transcode status
Format Bitrate Download Status Encode time
VP9 1080P 3.08 Mbps Completed 21:56, 30 November 2024 1 min 55 s
VP9 720P 1.65 Mbps Completed 21:56, 30 November 2024 1 min 50 s
VP9 480P 941 kbps Completed 21:56, 30 November 2024 1 min 15 s
VP9 360P 610 kbps Completed 21:55, 30 November 2024 48 s
VP9 240P 355 kbps Completed 21:55, 30 November 2024 38 s
WebM 360P 910 kbps Completed 21:55, 30 November 2024 17 s
QuickTime 144p (MJPEG) 1.15 Mbps Completed 21:54, 30 November 2024 7.0 s

Metadata