Commons:Wiki Science Competition 2017 in Poland
Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny odbywający się w listopadzie, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. Konkurs organizowany jest przez ruch Wikimedia – społeczność stojącą za Wikipedią, wolną encyklopedią, oraz jej projektami siostrzanymi.
Ciężko wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy fotografów, którzy zechcą ją fotografować i dzielić się efektami. Nasz konkurs został stworzony, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką.
Początki konkursu sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł zainspirował wikimedian z innych krajów, dlatego organizowany w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii Naukowej objął już osiem państw europejskich (a zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym kilkadziesiąt z Polski). W sumie w 2015 roku udało się w ten sposób pozyskać 9793 plików na wolnych licencjach od przeszło 2200 uczestników konkursu. Ilustrują one tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach, a jednocześnie stanowią bezcenną bazę ilustracji dostępnych dla całego świata. To twarda nauka udostępniona wszystkim tym, którzy potrzebują z niej skorzystać.
W 2017 nadszedł czas, by konkursem objąć cały świat! WSC odbywa się w dwóch etapach, lokalnym i międzynarodowym. Zdjęcia nadesłane z Polski (lub przez polskich naukowców prowadzących badania za granicą) zostaną ocenione przez jury, a autorzy najlepszych z nich otrzymają wikipedyjne upominki. Wybrane zdjęcia wezmą także udział w etapie międzynarodowym, w którym jury wybierze najlepsze zdjęcia naukowe zgłoszone z całego świata.
Konkurs organizowany jest raz na dwa lata, następna edycja planowana jest na koniec roku 2019.
Wszelka pomoc jest mile widziana. Nawet jedno zdjęcie może przydać się wikipedystom pracującym nad artykułami - lub komuś spośród milionów użytkowników zdjęć zgromadzonych w repozytorium Wikimedia Commons. Wśród nich są także autorzy podręczników akademickich, studenci czy naukowcy z całego świata. Liczymy także na pomoc przy promocji konkursu: informujcie koleżanki i kolegów. Na co dzień pracujecie nad unikatowymi, niepowtarzalnymi i wyjątkowymi odkryciami - podzielcie się nimi ze światem! Możecie także zostać partnerem lub sponsorem konkursu.