Commons:Wiki Loves Earth 2016 in Bulgaria/Criteria
Jump to navigation
Jump to search
За конкурса | Критерии за оценяване |
Списък с обекти Разгледай & Качи! |
Статистики | Победители | Пишете ни | Поддръжка |
Критерии в конкурса „Уики обича Земята – България 2016“ Критериите за оценяване на снимките, подадени за участие в конкурса „Уики обича Земята – България 2016“, следват критериите за избрани снимки в Общомедия. В това число влизат критерии за авторски права, фотографски качества и използваемост на снимките, както и критерии за описателните страници към снимките. Авторски права[edit]
Участниците в състезанието имат право да качват само свои авторски снимки и не могат да нарушават правата на други автори. Снимки, за които се установи, че са взети от други уебсайтове в Интернет и принадлежат на други автори, ще бъдат отстранявани от участие в конкурса и изтрити от Общомедия!
Това означава авторът да се съгласи да се откаже от възнаграждение за творбата си, творбата му да може да бъде променяна (надграждана), да се използва за всякаква, включително комерсиална цел, и да може да бъде копирана и разпространявана, включително извън Уикипедия, включително в оригинален и модифициран вид. При всички свободни лицензи авторът запазва правото си да бъде посочено името му като автор при последваща употреба и разпространение на творбата.
Информацията за авторството над качествените изображения би трябвало да се намира в текстов вид в описанието към снимката или в метаданните на файла, а не като надпис или воден знак върху изображението. В описанията можете да добавите и хиперлинк към своя уебсайт или желания от вас начин да получите признание на авторството си. Снимките с надписи и водни знаци ще бъдат отстранявани от участие в конкурса, ако до края на срока му не бъдат предоставени съответните оригинали, несъдържащи надпис или воден знак!
Тематика и енциклопедичност[edit]
В това число влизат национални паркове, природни паркове, резервати, поддържани резервати, защитени местности, природни забележителности, защитени зони по „Натура 2000“, рамсарски места. Снимки в урбанизирана среда, семейни снимки сред природата и снимки извън тематиката на конкурса ще бъдат отстранявани от участие.
Това означава да имат информационен, образователен и/или документален характер и да имат потенциала да бъдат използвани в контекста на енциклопедията Уикипедия и/или сродните ѝ проекти.
Фотографски критерии[edit]
От това къде ще поставите оптическия фокус на снимката и с каква дълбочина на рязкостта (остротата) ще я изпълните, съществено зависи какво послание ще излъчите със снимката си. В пейзажната фотография често се търси голямата дълбочина на рязкостта, защото тя дава чувство за кристална яснота и подчертава пространството. Малката дълбочина пък се използва, за да се фокусира вниманието към един основен обект на снимката, изолирайки го от околната му среда.
Изборът на правилна експозиция е от съществено значение за създаването на качествена снимка. Правилната експозиция е именно онова количество светлина което осигурява балансиран кадър и в най-светлите, и в средните, и в най-тъмните тонове.
Пейзажите не могат да се „пренареждат“ както натюрмортите, но гледката може да се промени, когато се движите и подбирате ъгъла, от който снимате. Снимките често стават по-динамични и въздействащи, когато следват някои практически правила от визуалните изкуства като правилото на третините и правилото за пространството по посоката на движението. Идеята е така да се кадрира снимката, че когато се раздели с две двойки мислени линии по хоризонтал и вертикал, интересните елементи да попаднат в някоя от четирите точки на пресичането им, а не да бъдат поставяни в центъра на кадъра. Добра идея е да се търсят естествените водещи линии в кадъра и те да се използват като насочващи към основния обект на композицията.
Разделителната способност (още: резолюция) е степента на детайлност на дигиталното изображение, измерена в пиксели, точки на инч (при печат) или линии на инч (за мониторите). Изображения с висока разделителна способност имат повече пиксели на инч (и поради това по-голям размер на файла), отколкото изображения със същите линейни размери, но с по-ниска разделителна способност. Насърчаваме ви да качвате снимките си с максималната им разделителна способност, минимум 2 мегапиксела (ориентировъчно: 1600×1200 или 1920×1080).
Файлово име и описание[edit]
Смисленото и информативно файлово име помага при търсене на изображение по ключова дума. За файловите имена може да се използва както латиница, така и кирилица. Файловите имена са чувствителни на малки и главни букви.
Колкото по-точно и детайлно е описанието, толкова по-добре. В идеалния случай описанието ще е дадено едновременно и на български, и на английски език, за да е намираемо при търсене от потребители както от България, така и по света.
В идеалния случай те да бъдат разпознати и идентифицирани с латинските им наименования. Ако не сте сигурни, добавете във файла някоя от категориите Category:Unidentified plants in Bulgaria или Category:Unidentified animals in Bulgaria
Те не са задължителни, но могат да бъдат от полза за други потребители, които също като вас искат да посетят дадена природна забележителност.
Ако не успеете да се справите с категоризацията, помолете за помощ, но тогава задължително трябва да сте сложили точно описание на това какво е снимано и къде е направена снимката.
|