Commons:Przenoszenie plików na Commons
Jump to navigation
Jump to search
Outdated translations are marked like this.
"Przenoszenie plików na Commons" oznacza ładowanie (upload) nadających się do tego plików z innych projektów Wikimedia (np. Wikipedii) na Commons, by mogły zostać wykorzystane przez te i inne projekty już za pośrednictwem głównego repozytorium mediów - Commons.
Krok po kroku
I. Przygotuj plik
- Sprawdź czy plik ma poprawną licencję/podanego autora/źródło/zgodę na wykorzystanie. Zauważ, że na Commons nie przechowujemy plików "do dozwolonego użytku". Takie pliki nie powinny być przenoszone na Commons.
- Dodaj lub zaktualizuj szablon {{Information}}. To nie jest wymagane by dokonać przenoszenia pliku, ale jest pomocne w upewnieniu się, że istotne dane o pliku nie zaginą po drodze.
- Jeśli plik jest pracą własną, zamień {{<licencja>}} na {{Self|<licencja>}} (np. {{GFDL}} na {{Self|GFDL}}). Pomoże to botom w ich zadaniach.
II. Prześlij plik
Masz kilka możliwoci:
- Użyj narzędzia FileImporter (Teraz jest ono domyślnym narzędziem dla wszystkich wiki i JEDYNYM, które zachowa całą historię pliku.):
- Możliwe, że plik już jest oznaczony linkiem "Export to Wikimedia Commons". To także zachowa całą historię pliku.
- Użyj linku "Export to Wikimedia Commons" by rozpocząć proces przenoszenia. Po drodze będziesz miał możliwość edycji opisu pliku, tak jak opisano to poniżej.
- Użyj [toollabs:commonshelper Commonshelper]:
- Jeśli strona opisu pliku zawiera (zwykle małym drukiem) "Copy to Commons: via CommonsHelper", kliknij via CommonsHelper. To uprości/zautomatyzuje proces przenoszenia pliku.
- Użyj swojego konta by przenieść plik i z CommonsHelpera dostać tekst do wklejenia (zwróć uwagę, by załadować oryginalny plik, a nie jego miniaturkę!)
- Użyj For the Common Good, wygodnego narzędzia, które możesz ściągnąć na swój komputer
- Użyj MTC!, narzędzia do ściągnięcia, do masowych przenosin plików
- Użyj własnego bota (imagecopy.py w pywikibot)
Nie zapomnij oznaczyć oryginalnej strony pliku za pomocą szablonu {{Nowcommons}}.
III. Sprawdź plik
- Kliknij link Check now! w {{BotMoveToCommons}} (usunie to szablon, wstawi podsumowanie w opisie edycji, po czym będziesz mógł rozpocząć edycję tektu)
- Uporządkuj szablon {{Information}}
- Opis/Description: może należy usunąć jakieś pozostałości albo dodać tłumaczenie.
- Źródło/Source: Zazwyczaj tutaj wszystko jest w porządku. Można usunąć informacje o źródle na siostrzanym projekcie (niedługo będzie ono niedostępne, a poza tym powiela informacje z logu na stronie opisu pliku) i zastąpić sformułowania typu "praca własna"/"own work" szablonem {{Own}}.
- Data/Date: zasadniczo oryginalna data przesłania pliku nie ma znaczenia, jednak w tym polu można ją podać.
- Autor/Author: Wskaż autora. Jeśli autorem był ładujący plik, usuń "Original uploader was" (tj. zmieniając {{Original uploader}} na {{User at project}}).
- Licencja/Permission: Usuń informacje, które powielają te zawarte w szablonach licencji. Pozostaw natomiast wstawiony tu jakikolwiek szablon Volunteer Response Team (VRTS, dawniej ORTS).
- Inne wersje/Other_versions: Podaj tu inne wersje pliku, jeśli istnieją. Zazwyczaj pole nie jest wykorzystywane.
- Sprawdź szablony licencji, usuń powtarzające się (czasami boty wstawiają więcej niż jeden) oraz wszelkie komentarze.
- Wstaw odpowiednie kategorie (Zawsze powinieneś umieszczać przesyłane pliki w kategoriach: Commons:Categories#How to use categories).
Uwagi
- by uniknąć {{BadJPEG}}: "przekonwertuj JPG (które nie są fotografiami) do PNG zanim je prześlesz. Poprawi to jakość miniatur."
Zobacz też
- Commons:WikiProject Moving files to Commons
- Category:CommonsHelper
- toollabs:magog/fileinfo.php – manualne przenoszenie informacji o oryginalnym uploadzie
- toollabs:magog/oldver.php