Commons:Základní informace

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Essential information and the translation is 100% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Essential information and have to be approved by a translation administrator.

Shortcut: COM:EI

Každý mediální soubor dostupný na Wikimedia Commons musí podléhat svobodné licenci nebo být volným dílem a musí mít tolik informací o statusu své autorskoprávní ochrany, jak je to jen možné. Konkrétněji musíte kromě licenčních štítků poskytnout pro ostatní dostatek dalších informací (zdroj a/nebo informace o tvůrci) k ověření vašeho tvrzení o statusu autorskoprávní ochrany.


Zdroj
Odkud se soubor vzal?
K tomu, aby bylo zajištěno, že poskytnutý autorskoprávní status je věrohodný, musí stránka popisu souboru kromě informace, kdo soubor/obrázek vytvořil (což by již mělo být dostatečně poskytnuto políčkem |author=), také odkud se daný soubor vzal. To je známo jako jeho „zdroj“ a umožňuje ostatním ověřit, že informace o licenci jsou správné a soubor splňuje licenční podmínky umožňující jeho užití kýmkoli, za jakýmkoli účelem, i komerčním. Informace o zdroji by měla být poskytnuta v poli |source= šablony {{Information}}:
  • Pokud nahráváte soubor nebo obrázek, který jste vytvořil(a) zcela sama, takový soubor by měl být v poli zdroje označen jako |source={{Own}} (toto je výchozí označení při použití průvodce nahráváním zvolením možnosti „Tento soubor je mým vlastním dílem“ během části procesu s názvem „Volba práv“); pokud nahráváte fotografii díla někoho jiného, měl(a) byste použít |source={{Self-photographed}}; pokud nahráváte váš vlastní obrázek, který je založen na jiných obrázcích již k dispozici na Commons, měl(a) byste použít šablonu {{Own based}} tímto způsobem: |source={{own based |1= |2=}} a za parametrem |1= byste měl(a) poskytnout jméno prvního obrázku, na kterém je vaše dílo založeno (např., |1=Mojefoto.jpg); pokud jste použil(a) také druhý obrázek, vložte jeho název za parametr |2=, jinak jej nechte prázdný.
  • Pokud nahráváte soubor, který původně pochází z externí webové stránky, měl(a) byste poskytnout alespoň odkaz na danou webovou stránku (např. URL), na kterém je obrázek nebo soubor zobrazen (to znamená ne webová adresa souboru samotného, ale webová stránka obsahující daný soubor). Pokud daná stránka neposkytuje dostatečné informace o svobodné licenci souboru, měl(a) byste také poskytnout druhý odkaz na související stránku, která sděluje autorská práva obsahu webových stránek, například podmínky užití. Dejte si pozor na možnost, že různé verze toho, co se zdá jako naprosto stejný obrázek, jsou zveřejněné pod různými licencemi.[1]
  • Pokud nahráváte obsah, o kterém jste si jist(a), že je volným dílem z důvodu expirace jeho autorskoprávní ochrany, je důležité znát datum první publikace obsahu (zadává se do políčka |date=) k posouzení. Informace o smrti tvůrce je též užitečná. V případě umění, které je mnoho staletí staré, je to samozřejmě méně důležité, než například v případě fotografie z 20. století (navíc, staletí staré umělecké dílo by mělo užít šablonu {{Artwork}} namísto klasické šablony {{Information}}).
  • Pro soubory importované z jiného projektu Wikimedia, jako například Wikipedie, vizte Commons:Moving files to Commons.

Licence
Jaký je autorskoprávní status souboru?
Licenční šablona musí být na stránce popisu souboru přítomna, aby bylo zajištěno, že soubor je volně užitelný a modifikovatelný s ohledem na naše licenční podmínky („kýmkoli, za jakýmkoli účelem, včetně komerčního“). Pokud stránka popisu souboru neobsahuje ličenční štítek, poté nedokážeme určit, zda soubor naše podmínky splňuje; mohlo by se vlastně jednat o porušení autorských práv. Dále, pro potencionální uživatele je důležité vědět, jak soubor správně využít – některé licence, například, požadují uvést autora souboru („uvedení původu“) a volbu stejné licence pro odvozená díla („zachovejte licenci“). Licenční štítky jsou většinou vloženy pod sekci hlavičky == {{int:license-header}} == a nad jakékoliv odkazy [[Category:]].

Poznámky

  1. Například fotograf mohl zveřejnit verzi fotografie s nízkým rozlišením jako volné dílo, zatímco pro stejnou fotografii ve vyšším rozlišení platí plná autorskoprávní ochrana.