File:Boris Rosing távolbalátója.jpg

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file(1,243 × 522 pixels, file size: 198 KB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

[edit]
Description
Magyar: Boris Rosing távolbalátó készüléke. Vasárnapi Ujság 1911. 28. szám illusztráció

"Rosing távolbalátó-készülékénél az elektromos áramot egy Braun-féle csőbe vezeti, mely műszerének leadó állomása. B cső léghíjas üvegcső K és Kt elektródokkal (2-ik rajz), melyek magas feszültségű árammal, például egy Holtz-féle megosztó villamos-géppel vannak összekapcsolva. A csőben katódsugarak vonulnak végig és rávetődve a katóddal szemben levő P wolframsavas káliummal bekent fluoreszkáló ernyőre, ezen fényfoltokat létesítenek. S mivel a katódsugaiak egy o diafragmán hatolnak keresztül, a fluoreszkáló ernyőnek mindig csak egy helye, egy pontja lesz megvilágítva.

Hogyan jön már most létre a távolból látni óhajtott kép? Hogy ezt könnyebben megérthessük, tekintsünk mellékelt rajzainkra. Az elsőn a feladó-, a másodikon a leadó- állomást látjuk. A két állomás három pár drótvezetővel (SS, tt,—F+E), van összekapcsolva. A feladóállomáson a továbbítandó MN mozgó tárgynak valós képét egy gyűjtőlencsével (L) mindenekelőtt a B tükörrendszerre vetítjük, a honnan a visszaverődés törvényeinek megfelelően elhelyezett másik A tükörrendszerre, majd az átlátszatlan ernyő kis nyilásán keresztül az F fotoelemre esik. A tükörrendszerek nyolc-nyolcz siktükörlapból készült egyenes hasábok, melyek egymásra merőleges tengelyek (x y) körül forgathatók. A forgatást villamos motor végzi, még pedig oly gyorsasággal, hogy a képnek elemi pontjairól a fénysugarak egy tized másodpercz lefolyása alatt mind sorra a fotoelemre esnek s innen mint elektromos áram hatolnak az F és E drótvezetőkön a Braun-féle csőbe forrasztott két kondenzátorhoz, CCi-hez. -E kondenzátorok feladata a Braun-féle csőben végighúzódó katódsugarak irányának befolyásolása; A katódsugarak ugyanis a fotoelem működése előtt a csőben levő Oj diafragma nyílásának helyzete miatt nem tudnak az ernyőhöz hatolni; de mikor a fotoelem a továbbítandó tárgy képéről jövő fénysugarak hatása folytán működésbe jő s a két kondenzátor a sorra átviendő képelemek világításainak megfelelően erősebb vagy gyengébb elektromos árammal telik meg; a katódsugárnyaláb a származott elektromos mező hatása alatt kimozdul eredeti irányából még pedig úgy, hogy a diafragma nyilasán többé-kevésbbé áthatolhat s az ernyőre jutva, azon az eredeti kép megvilágításával arányos erősségű fénylő foltokat létesíthet."
Date
Source http://epa.oszk.hu/00000/00030/03006/pdf/VU_EPA00030_1911_29.pdf
Author Boris Rosing

Licensing

[edit]
Public domain

This work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author's life plus 70 years or fewer.


You must also include a United States public domain tag to indicate why this work is in the public domain in the United States.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current09:30, 3 March 2015Thumbnail for version as of 09:30, 3 March 20151,243 × 522 (198 KB)Hello world (talk | contribs)User created page with UploadWizard

There are no pages that use this file.

File usage on other wikis

The following other wikis use this file: