File:AGAD Kamienna Góra Cennik katowski 1.png

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file (2,520 × 3,869 pixels, file size: 16.43 MB, MIME type: image/png)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

[edit]
Description

Uchwalenie przez Radę Miejską w Kamiennej Górze cennika usług i powinności miejscowego kata
Burmistrz i Rada Miasta Kamiennej Góry powołuje na urząd kata Gottfrieda i zatwierdza dla niego cennik usług oraz określa jego obowiązki
W miastach polskich kat pojawił się wraz z przyjęciem przez nie prawa magdeburskiego, najprawdopodobniej ok. połowy XIV w. Prawo magdeburskie dawało miastom tzw. ius gladii, czyli prawo miecza, a więc możliwość skazywania na karę główną, czyli pozbawienie życia. Skazywały też na kary okaleczenia i chłosty. Wyroki tych sądów ktoś musiał egzekwować, dlatego powołano dożycia urząd kata. Kat miał też uczestniczyć w procesie karnym, torturując podejrzanych. Z czasem do jego obowiązków doszła opieka nad miejscowym więzieniem, a także usuwanie padłych zwierząt oraz zadania hycla. W niektórych ośrodkach kat opiekował się też domem publicznym. Zajęcia wykonywane przez kata ściągały na niego odium niesławy i odrzucenie przez społeczeństwo. Nawet przypadkowy bezpośredni kontakt z katem przynosił niesławę. Urząd kata był więc z reguły dziedziczny, gdyż i jego dzieci napiętnowane były od urodzenia niesławą ojca, co uniemożliwiało im podjęcie innego zawodu. Czasem katem zostawał jeden ze skazańców, w zamian za wykonanie wyroku na innym skazanym, w przypadku gdy miasto nie posiadało własnego kata, a sprowadzenie innego było niemożliwe. Kat był urzędnikiem miejskim, powoływanym przez radę miasta i jej burmistrza i przed nimi odpowiedzialny. Władze miejskie określały obowiązki kata jak również cennik na jego usługi. Kat posiadał z reguły pomocników, zwanych niekiedy hyclami, od najczęściej wykonywanej funkcji.
W XVII w. władze miasta Kamienna Góra na Dolnym Śląsku specjalnym dokumentem zatwierdziły na urzędzie kata niejakiego Gottfrieda, określając mu jednocześnie zakres powinności oraz redagując cennik za poszczególne czynności katowskie, takie jak: torturowanie, egzekucje publiczne, zarząd nad więzieniem i dozór więźniów, uprzątanie zdechłych zwierząt itp. Tego typu swoisty regulamin i cennik zarazem, obowiązywał wszystkich katów zatrudnianych przez miasto, prawdopodobnie aż do początków XIX w. Podobnie jak w innych miastach, kat miał co roku obowiązek ofiarowania burmistrzowi, rajcom i pisarzowi miejskiemu po parze rękawic z psiej skóry.
Miejsce: Kamienna Góra [Landeshut]
Publikacja źródła: nie publikowany
Opis zewnętrzny: odpis, jęz. niemiecki, papier, 315x205, 3 karty, 5 stron;
Miejsce przechowywania: AP Wrocław O/Jelenia Góra, Akta miasta Kamiennej Góry, sygn. 1743, karty 18-20
Autor komentarza: Ivo Łaborewicz

Autor fotografii: Ryszard Bacmaga
Date cc 1694
Source Archiwum Główne Akt Dawnych
Author Unknown authorUnknown author

Licensing

[edit]
Public domain

This work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author's life plus 70 years or fewer.


You must also include a United States public domain tag to indicate why this work is in the public domain in the United States.
This file has been identified as being free of known restrictions under copyright law, including all related and neighboring rights.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current14:01, 26 October 2014Thumbnail for version as of 14:01, 26 October 20142,520 × 3,869 (16.43 MB)Happa (talk | contribs)VicuñaUploader 1.20

The following page uses this file:

Metadata